2008 WINNERS
CATEGORIES:
BEST ALBUM:
V/A - "AZPunk.comp Vol. 6" CD


BEST SONG:
Sigma - "The Grass is Greener"


BEST FEMALE (OR FEMALE FRONTED)
GROUP:
The Dames


BEST POP PUNK GROUP:
ATM


BEST NEW ARTIST:
Alarm


BEST HARDCORE GROUP:
The Bled


BEST EMO GROUP:
Lydia

BEST SKA GROUP:
Captain Squeegee and the Soap Suds


BEST OLD SCHOOL GROUP:
George Moshington


BEST VIDEO:
Numbers On Napkins - "Go Away"


BEST RETIRED GROUP:
Existi


LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD:
Kimber Lanning


BEST VENUE:
Marquee Theatre


BEST RECORD LABEL:
Hour Zero Records


BEST ZINE:
Zia Zine


BEST PROMOTER:
Will Anderson


BEST RECORDING STUDIO:
Arcane Digital Recording


BEST MELODIC GROUP:
A Change of Pace


BEST INDIE GROUP:
Lydia


BEST METAL GROUP:
Job for a Cowboy


BEST NOISE/SCREAMO GROUP:
Asperity


BEST ROCKABILLY/PSYCHOBILLY GROUP:
Four Bill Stall


BEST GRINDCORE GROUP:
Landmine Marathon



BEST ROCK BAND:
Numbers On Napkins



MOST COMICAL BAND:
The Meat Department



BEST LIVE SHOW:
George Moshington
2007 WINNERS
CATEGORIES:
BEST ALBUM:
Zombeast - "Self Titled" CD


BEST SONG:
ATM - "Dead and Gone"


BEST FEMALE (OR FEMALE FRONTED)
GROUP:
Landmine Marathon


BEST POP PUNK GROUP:
Numbers On Napkins


BEST NEW ARTIST:
Asperity


BEST HARDCORE GROUP:
North Side Kings


BEST EMO GROUP:
Lydia

BEST SKA GROUP:
Fayuca


BEST OLD SCHOOL GROUP:
Shark Pants


BEST VIDEO:
Numbers On Napkins - "Forget This, I'm
Going to Tokyo"


BEST RETIRED GROUP:
Subject Mad


LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD:
Sid Copeland


BEST VENUE:
Cypress Lounge


BEST RECORD LABEL:
Shadows Cast Records


BEST ZINE:
Zia Zine


BEST PROMOTER:
Will Anderson


BEST RECORDING STUDIO:
Arcane Digital Recording


BEST MELODIC GROUP:
ATM


BEST INDIE GROUP:
The Stiletto Formal


BEST METAL GROUP:
Rapid Fire


BEST NOISE/SCREAMO GROUP:
Scary Kids Scaring Kids


BEST ROCKABILLY/PSYCHOBILLY GROUP:
Calabrese


BEST GRINDCORE GROUP:
Landmine Marathon



BEST ROCK BAND:
The New Romantics



MOST COMICAL BAND:
Page the Village Idiot



BEST LIVE SHOW:
E.T.T.S.
2006 WINNERS
CATEGORIES:
BEST ALBUM:
Haffo - "Greens" CD


BEST SONG:
Peachcake - "Souls Have No Drum Machine"


BEST FEMALE (OR FEMALE FRONTED)
GROUP:
My Doll
The Dames


BEST POP PUNK GROUP:
Mourning Maxwell


BEST NEW ARTIST:
Johnny Blood and the Transfusions


BEST HARDCORE GROUP:
North Side Kings


BEST EMO GROUP:
Jimmy Eat World

BEST SKA GROUP:
Captain Squeegee and the Soapsuds
Haffo


BEST OLD SCHOOL GROUP:
Last Action Zeros


BEST VIDEO:
North Side Kings - "Bad Guy"


BEST RETIRED GROUP:
The Twits


LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD:
Chris Lawson, Micah Allen and Bryan Sandell
(Founders of AZPunk.com)


BEST VENUE:
The Clubhouse


BEST RECORD LABEL:
Hour Zero Records


BEST ZINE:
S.L.A.M. Magazine


BEST PROMOTER:
Will Anderson


BEST RECORDING STUDIO:
Arcane Digital Recording


BEST MELODIC GROUP:
The Necronauts


BEST INDIE GROUP:
Stereotyperider


BEST METAL GROUP:
Greenhaven


BEST NOISE/SCREAMO GROUP:
I Hate You When You're Pregnant


BEST ROCKABILLY/PSYCHOBILLY GROUP:
Curse of the Pink Hearse

CLICK HERE FOR PICS OF THE
SHOW
2005 WINNERS!

CATEGORIES:

BEST ALBUM:
THE DAMES - TAKE A NUMBER


BEST SONG:
STOOD UP SHOT DOWN - MY CITY


BEST FEMALE (OR FEMALE FRONTED)
GROUP:
MY DOLL


BEST POP PUNK GROUP:
AD NAUSEAM


BEST NEW ARTIST:
THE TRAMPS



BEST HARDCORE GROUP:
THE BLED


BEST EMO GROUP:
MOVIE SCRIPT ENDING


BEST SKA GROUP:
THE DIETRICHS


BEST OLD SCHOOL GROUP:
THE WIGGUMS


BEST VIDEO:
THE MEAT DEPARTMENT - WHAT THE
FUCK DO YOU CARE?


BEST RETIRED GROUP:
DIRTY LAUNDRY


LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD:
AUTHORITY ZERO


BEST VENUE:
THE COMPLEX


BEST RECORD LABEL:
MAD PLAID RECORDS


BEST ZINE:
AZPUNK ZINE


BEST PROMOTER:
MAD INDUSTRIES


BEST RECORDING STUDIO:
SWITCHBLADE SOUND


BEST MELODIC GROUP
GREELEY ESTATES


BEST INDIE GROUP
LOCKING YOUR CAR DOORS


BEST METAL GROUP
JOB FOR A COWBOY


BEST NOISE/SCREAMO GROUP
GREELEY ESTATES
2004 WINNERS!

CATEGORIES:

BEST ALBUM:
CALABRESE - MIDNIGHT SPOOKSHOW


BEST SONG:
GIRL KICKS BOY - 101


BEST FEMALE (OR FEMALE FRONTED)
GROUP:
SPAZ KITTY


BEST POP PUNK GROUP:
FOURBANGER


BEST NEW ARTIST:
STOOD UP SHOT DOWN



BEST HARDCORE GROUP:
BULLET TRAIN TO MOSCOW


BEST EMO/NOISE/INDIE GROUP:
AVONDALE


BEST SKA GROUP:
CAPTAIN SQUEEGEE AND THE SOAP
SUDS


BEST OLD SCHOOL GROUP:
SPEED 63


BEST VIDEO:
HAFFO - DIZZY


BEST RETIRED GROUP:
GENERIKS


LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD:
JIMMY EAT WORLD


BEST VENUE:
THE OLD BRICKHOUSE GRILL


BEST RECORD LABEL:
BAD STAIN RECORDS


BEST ZINE:
AZPUNK ZINE

BEST PROMOTER:
AMJ CONCERTS


BEST RECORDING STUDIO:
STUDIO Z
2003 WINNERS!

CATEGORIES:

BEST ALBUM:
??????????????????

BEST SONG:
REDFIELD - LOSS OF DAYS


BEST FEMALE (OR FEMALE FRONTED)
GROUP:
GIRL KICKS BOY


BEST POP PUNK GROUP:
FOURBANGER


BEST NEW ARTIST:
OKTOBER



BEST HARDCORE GROUP:
BULLET TRAIN TO MOSCOW


BEST EMO/NOISE/INDIE GROUP:
STEREOTYPERIDER


BEST SKA GROUP:
CAPTAIN SQUEEGEE AND THE SOAP SUDS


BEST OLD SCHOOL GROUP:
OKTOBER


BEST VIDEO:
OKTOBER - WASTED SUMMER


BEST RETIRED GROUP:
SAM THE BUTCHER


LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD:
REDFIELD
ARIZONA SKA PUNK
AWARDS PAST WINNERS
ARIZONA SKA PUNK
AWARDS PAST WINNERS
This website was designed and created by Stained Designs.
drstain@badstainrecords.com
2009 WINNERS
CATEGORIES:
BEST ALBUM:
Landmine Marathon - Rusted Eyes Awake


BEST SONG:
Numbers On Napkins - Forget This, I'm
Going to Tokyo


BEST FEMALE (OR FEMALE FRONTED)
GROUP:
Landmine Marathon


BEST POP PUNK GROUP:
Wescott Avenue


BEST NEW ARTIST:
The Maine


BEST HARDCORE GROUP:
Bless The Fall


BEST EMO GROUP:
Eyes Set To Kill

BEST SKA GROUP:
Captain Squeegee and the Soap Suds


BEST OLD SCHOOL GROUP:
Reason Unknown


BEST VIDEO:
Lydia - I Woke Up Near The Sea


BEST RETIRED GROUP:
Malignus Youth


LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD:
Jeff Dahl


BEST VENUE:
Marquee Theatre


BEST RECORD LABEL:
Free Sushi Records


BEST ZINE / WEBSITE:
AZPunk.com


BEST PROMOTER:
Will Anderson


BEST RECORDING STUDIO:
Arcane Digital Recording


BEST MELODIC GROUP:
Digital Summer


BEST INDIE GROUP:
Scary Kids Scaring Kids


BEST METAL GROUP:
Job for a Cowboy


BEST NOISE/SCREAMO GROUP:
Bless The Fall


BEST ROCKABILLY/PSYCHOBILLY GROUP:
Creepsville 666


BEST GRINDCORE GROUP:
Landmine Marathon



BEST ROCK BAND:
The Maine



MOST COMICAL BAND:
Page The Village Idiot



BEST LIVE SHOW:
Tell Me About The Rabbits




BEST ALTERNATIVE ROCK BAND:
Jimmy Eat World




BEST EXPERIMENTAL ROCK BAND:
The Stiletto Formal




BEST THRASH GROUP:
Nunzilla




BEST FOLK / ANTI-FOLK BAND:
The Liar's Handshake




BEST HILLBILLY / BLUEGRASS GROUP:
Flathead
2010 WINNERS
CATEGORIES:
BEST ALBUM:
Eyes Set To Kill - The World Outside


BEST SONG:
The Maine - Santa Stole My Girlfriend


BEST FEMALE (OR FEMALE FRONTED)
GROUP:
Landmine Marathon


BEST POP PUNK GROUP:
Numbers On Napkins


BEST NEW ARTIST:
Sorrower


BEST HARDCORE GROUP:
Bless The Fall


BEST EMO GROUP:
Ashes To Phoenix

BEST SKA GROUP:
Warsaw Poland Bros.


BEST OLD SCHOOL GROUP:
Calabrese


BEST VIDEO:
The Maine - Into Your Arms


BEST RETIRED GROUP:
Kongo Shock


LIFE TIME ACHIEVEMENT AWARD:
Will Anderson


BEST VENUE:
Club Red


BEST RECORD LABEL:
Free Sushi Records


BEST ZINE / WEBSITE:
AZPunk.com


BEST PROMOTER:
Will Anderson


BEST RECORDING STUDIO:
Arcane Digital Recording


BEST MELODIC GROUP:
The Format


BEST INDIE GROUP:
Lydia


BEST METAL GROUP:
Sorrower


BEST NOISE/SCREAMO GROUP:
Scary Kids Scaring Kids


BEST ROCKABILLY/PSYCHOBILLY GROUP:
The High Rollers


BEST GRINDCORE GROUP:
Landmine Marathon



BEST ROCK BAND:
Fivespeed



MOST COMICAL BAND:
Male Pattern Radness



BEST LIVE SHOW:
Authority Zero




BEST ALTERNATIVE ROCK BAND:
Fivespeed




BEST EXPERIMENTAL ROCK BAND:
Minibosses




BEST THRASH GROUP:
Nunzilla




BEST FOLK / ANTI-FOLK BAND:
Jason DeVore




BEST HILLBILLY / BLUEGRASS GROUP:
Busted Hearts